Ako si vybrať projekt domu

Rozhodli ste sa postaviť dom. Máte predstavu, ako by mal vyzerať a čo všetko by mal mať. Máte pozemok. A ešte nikdy ste dom nestavali a s architektom nemáte žiadnu skúsenosť.

Zavrhli ste typové projekty alebo domy od developerov a rozhodli ste sa postaviť dom podľa svojich predstáv. Strávili ste nad predstavami o svojom dome už nejaký čas a máte predstavu o tom, aký by mal byť, čo všetko by mal mať. Aké pohodlie by Vám mal poskytnúť. Či urobiť garáž v dome alebo len prístrešok. Zvažujete, aké materiály pri stavbe domu použiť.

A nastala chvíľa ,kedy ste si povedalo: " A kto nám to dá všetko dokopy? Všetko, čo chceme doma mať a nad čím sme tak dlho uvažovali. A vytvorí nám dom." To je úloha architekta. Kľúčovou úlohou architekta je z vašich plánov ,predstáv a úspor vytvoriť Váš vysnívaný dom. Dom ,ktorý sa Vám bude páčiť, kde sa Vám bude bývať tak ,ako ste si predstavovali. Ale aj dom ,ktorý bude odpovedať Vašim finančným možnostiam, bude spoľahlivý a trvanlivý a v neposlednom rade pôjde dobre postaviť. Z tohto dôvodu sa musí od Vás dozvedieť ,čo najviac o Vašich zámeroch a tak isto o mieste ,kde sa chystáte realizovať stavbu. Tiež úlohou architekta je do návrhu a projektu zapracovať všetky technické podmienky a zásady (statické, požiarne, tepelné atď.).

Ako architektovi popísať svoje zámery

Až budete po prvýkrát volať architektovi, môžete mu v zásade povedať čokoľvek o Vašich predstavách o dome, ktorý ste sa rozhodli postaviť a mieste ,kde by mal stáť. Architekt ,aby Vám mohol poskytnúť, čo žiadate, teda vytvoriť dom ,aký ste si predstavovali ,si potrebujete najprv urobiť predstavu o základných údajoch.

  • Aký dom chcete stavať ,alebo rekonštruovať
  • Ako má byť približne veľký ,alebo koľko chcete investovať
  • Kde bude stáť

Príklad 1

  • Chceme si postaviť súčasný moderný dom so sedlovou strechou
  • O veľkosti cca 200 m2
  • Náš pozemok má 750 m2 a je v pôvodnej zástavbe Žilina – Rosinská cesta. Nachádza sa na ňom starý dom ,ktorý chceme zbúrať a postaviť úplne nový.

Príklad 2

  • Neďaleko za Žilinou sme kúpili pozemok v novo vznikajúcej zástavbe a chceli by sme realizovať moderný dom s veľkými presklenými plochami a rovnou strechou.
  • Mal by mať cca 130 m2 zastavanej plochy, prízemie a podkrovie
  • Pozemok má 1150 m2

Príklad 3

  • Chceme rekonštruovať starý dom, ktorý sa nachádza pre Žiline
  • Má asi 150 m2, prízemie a poschodie
  • Predstavujeme si ho opraviť ako moderné bývanie pre štvorčlennú rodinu
  • Máme predstavu ,čo všetko v novom dome chceme mať ,ale vôbec nevieme ,ako to dať všetko dokopy
  • A chceli by sme vedieť ,ako postupovať a kde začať

A dohodnete si stretnutie, na ktorom architekta podrobne zoznámite so svojimi plánmi a miestom ,kde ich chcete realizovať.

Pošlete mu e-mailom základné informácie o Vašom pozemku ,alebo o dome a zámeroch. Adresu ,kontakty na Vás ,pár fotografií, prípadne ďalšie informácie, ktoré ste už získali ,aby si architekt mohol urobiť základnú predstavu o Vašich zámeroch.

Vedeli ste, že si nemusíte objednávať hneď komplektný projekt?

  • Aby ste sa presvedčili ,že spojenectvo s architektom bude to pravé, musí spolu prejsť kus cesty. To znamená urobiť spolu nejakú prácu. Je to riziko ,bude Vás to niečo stáť ,ale vzhľadom k tomu ,aká Vás čaká celková investícia , iný postup nie je. Asi ste už prezerali na internete stránky domov od architektov. A niektoré Vás iste zaujali. Nedajte však len na obrázky. Boli to domy pre niekoho iného a na inom mieste.
  • Pri spolupráci s architektom je dôležité ,ako si budete rozumieť. Ak dokáže vnímať miesto, zámery. Nebude to totiž vzťah na jednu noc. Kým spoločne prejdete cestu od návrhov po predanie kľúčov k novému domu, uplynú skoro dva roky. Výsledok bude z veľkej časti závisieť na tom ,ako si vzájomne porozumiete. Minimálna práca ,ktorú budete musieť objednať ,je architektonická štúdia domu. Pri tejto práci sa prejaví ,ako Vám to spoločne pôjde ,či to bude partnerstvo na celý dom ,alebo budete musieť hľadať niekoho iného.
  • Architektonická štúdia je tiež dôležitým dokumentom ,aby bolo možné odhadnúť celkovú investícií a rozsah dôležitých projektov, obvzlásť ,keď sa bude jednať o rekonštrukciu.

Prvá schôdza s architektom

Na schôdze s architektom spolu preberiete Vaše plány na realizáciu/rekonštrukciu domu a podrobnosti o pozemku, kde budete stavať. Podľa Vašich informácií a zoznámte sa s pozemkom. Architekt posúdi ,aké dôležité kroky je potreba urobiť a akú dokumentáciu vypracovať. Tiež Vás upozorní na prípadné úskalia ,či obmedzenia ,ktoré bude nutné vyriešiť v priebehu projektovania ,aby bol dom povolený stavebným úradom a bolo možné ho realizovať.

Ako architektovi opísať svoje zámery

Okrem niekoľkých úplne základných údajov ,ako je adresa Vášho domu ,alebo pozemku a telefón na Vás mu proste hovorte ,ak chcete bývať a žiť. Čo chcete doma všetko robiť a aké má funkcie má dom plniť. A miesta a miestnosti a samotná podoba a charakter domu sa sami ukážu. To je tvorba. Tiež môžete rozprávať o tom ,čo Vám v súčasnom domove chýba.

Tak napríklad:

Chceme postaviť moderný dom. Chceme obývaciu izbu, kuchyňu, jedáleň. Spálňu a dve detské izby. A pre auto prístrešok vedľa domu. Kúriť budeme plynom a radi by sme mali aj solárny panel na ohrev vody. To ste architektovi už ale povedali výsledok Vášho dlhého uvažovania o dome.

To je len zoznam funkcií, ktoré chcete ,aby Vás dom splnil. To ale príliš nevypovedá o tom ,ako chcete v dome žiť a čo všetko ste o svojom dome rozmýšľali. Aby architekt vytvoril Váš dom ,musíte mu povedať o živote. O svojom živote v dome. To je trochu strohé na to ,ako iste po novom bývaní túžite.

Takže:

  • Už dlho uvažujeme o tom ,že si postavíme svoj dom. A teraz sme sa rozhodli.
  • Zaobstarali sme si pozemok ,ktorý sa nám páčil a vyhovoval našim predstavám.
  • Chceme pohodlné bývanie, aby sme mali dosť miesta v kuchyni s jedálňou, kde trávime dosť času ,ale tiež obývaciu izbu s priestorným krbom ,aby sme mohli spoločne tráviť čas aj tam.
  • Nejaké šatníkové skrine budeme potrebovať v spálni na uloženie oblečenia ,ale asi to nám stačiť nebude ,tak by sa hodila aj nejaká zvláštna miestnosť medzi spálňami.
  • Bude nám stačiť jedna spoločná kúpeľňa na poschodí ,ale aby v nej bola vaňa ,sprchový kút a možno aj wc. Ale wc chceme zvlášť ,aby sme sa ráno ľahko vystriedali. Možno by mohlo byť wc taká malá kúpeľňa s bidetom. Alebo možno aj sprcha by sa dala presunúť do tej malej kúpeľne.
  • Tiež by sa nám páčila pekne priestranná chodba, ktorá by bola stredom nášho domu. A s pekným schodiskom.

Čo zobrať so sebou na schôdzku s architektom.

Aby ste od architekta dostali ,čo možno najpresnejšie informácie ,pripravte sa na jeho otázky a skúste získať niektoré z nižšie uvedených podkladov.

Veľkosť a vybavenie domu

Najskôr je dobré si rozmyslieť ,ako veľkú nehnuteľnosť budete chcieť stavať a koľko peňazí chcete investovať. Keď budete rozmýšľať nad veľkosťou domu, premýšľajte aj o jednotlivých miestnostiach. Či chcete obývaciu izbu s kuchynským kútom ,alebo oddelene. Koľko spálni a aké veľké. Ako budete chcieť dom používať a ako naň má naväzovať záhrada. Jednoducho všetko ,čo Vás k novému domu napadne spíšte, pridajte obrázky domov a miest ,ktoré Vás zaujali a vezmite ich so sebou.

Čo môžem na svojom pozemku realizovať

Na príslušnom stavebnom úrade si otvorte zastavovacie podmienky pre Váš pozemok. Podľa územného plánu a prípadného realizačného plánu sa dozviete ,aký dom môžete postaviť. Obyčajne je stanovená maximálna zastavaná plocha a počet nadzemných podlaží. Ak je pre dané územie spracovaný regulačný plán ,môže byť stanovená uličná čiara ale aj tvar strechy, výška hrebeňa strechy a výška rímsy. Opýtajte sa tiež na priebeh územného a stavebného riadenia. Nezabudnite zistiť ,aké má obec plány s ďalším rozvojom výstavby v mieste. Váš pozemok možno susedí s iným nezastavaným pozemkom – nehnuteľnosťou, takže stojí za to vedieť , s akou zástavbou sa do budúcnosti počíta. Pokiaľ máte na pozemku stojacu stavbu, pomôže k nej vziať pôvodné dokumenty. Pokiaľ ich nemáte priamo Vy ,mali by byť k vyhľadaniu v archíve príslušného stavebného úradu. (Aby Vám ich úrad vydal, budete musieť preukázať vlastníctvo k predmetnej nehnuteľnosti.)

Prípojky

Overte si aké inžinierske siete sú dostupné. S elektrinou nebýva problém, u správcu sieti si však môžete overiť kapacitu a urobiť tzv. rezerváciu príkonu. Zistite či je dostupný plyn, či sa bude možné pripojiť ku kanalizácií a či je možné sa napojiť na miestny vodovodný rad. Keď nepoznáte jednotlivých správcov siete, obráťte sa na stavebný úrad, kde Vám poradia.

Tip pre Vás

  • Kým sa vydáte na úrady, vybavte sa výpisom z katastru nehnuteľností a kópiou katastrálnej mapy. Na katastrálny úrad samozrejme nemusíte chodiť, bude Vám stačiť výpis z internetu.

Čo všetko pre Vás môžu architekti vypracovať a zaistiť:

  • návrh domu (architektonická štúdia)
  • územné rozhodnutie, alebo územný súhlas
  • kompletný projekt domu so všetkými náležitosťami pre účely stavebného povolenia ,alebo ohlásenie stavby
  • architekt tiež vypracováva vykonávaciu dokumentáciu a dokumentáciu pre výber stavebnej firmy ,či samostatných subdodávateľov
  • výber dodávateľa jednotlivých profesií ,alebo stavebnú firmu, ktorá dom postaví kompletne
  • dohľad nad realizáciou, ako autorský a technický dozor
  • návrh interiéru a vybavenia, vrátane nábytku, zariadenia a osvetlenia. Dohliadne na výrobu a inštaláciu

Okrem vyššie uvedených prác sa s architektom môžete poradiť:

  • o zámere stavby na danom mieste, aké obmedzenia môže Váš zámer mať, čo budete musieť dodržať a aké problémy budete musieť vyriešiť
  • o rekonštrukcii bytu, alebo domu ,ak je možné realizovať, čo to bude predstavovať